Servo

Servo library

Bu kütüphane bir Arduino kartının RC (hobi) servo motorları kontrol etmesine izin verir. Servolar entegre dişlilere ve hassas bir şekilde kontrol edilebilen bir mile sahiptir. Standart servolar, şaftın genellikle 0 ila 180 derece arasında çeşitli açılarda konumlandırılmasını sağlar. Sürekli dönüş servoları, milin dönüşünün çeşitli hızlara ayarlanmasını sağlar.

Servo kütüphanesi, çoğu Arduino kartında 12'ye ve Arduino Mega'da 48'e kadar motoru destekler. Mega dışındaki kartlarda, kitaplığın kullanımı, bu pinlerde bir Servo olsun ya da olmasın, 9 ve 10 pinlerinde analogWrite () (PWM) işlevselliğini devre dışı bırakır. Mega'da, PWM işlevselliğine müdahale etmeden 12'ye kadar servo kullanılabilir; 12 ila 23 motor kullanılması 11 ve 12 numaralı pinlerde PWM'yi devre dışı bırakır.

Bu kütüphaneyi kullanmak için
#include <Servo.h>

Devre

Servo motorların üç kablosu vardır: güç, toprak ve sinyal. Güç kablosu tipik olarak kırmızıdır ve Arduino kartındaki 5V pinine bağlanmalıdır. Topraklama kablosu tipik olarak siyah veya kahverengidir ve Arduino kartındaki bir topraklama pimine bağlanmalıdır. Sinyal pimi tipik olarak sarı, turuncu veya beyazdır ve Arduino kartındaki dijital bir pime bağlanmalıdır. Servoların önemli ölçüde güç çektiğini unutmayın, bu nedenle bir veya ikiden fazla sürmeniz gerekiyorsa, muhtemelen ayrı bir kaynaktan (yani Arduino'nuzdaki + 5V pinini kullanmamanız) güç vermeniz gerekecektir. Arduino'nun topraklamasını ve harici güç kaynağını birbirine bağladığınızdan emin olun.

Örnekler

  • Knob: Bir potansiyometre ile bir servo konumunu kontrol edin.
  • Sweep: Bir servo motorun milini ileri geri süpürün.


Fonksiyonlar

Örnekler

  • Knob: bir potansiyometreyi çevirerek bir servo motorun şaftını kontrol edin.
  • Sweep: bir servo motorun milini ileri geri süpürür.