Ciao

Ciao library

Arduino Ciao, Arduino eskizlerinin "dış Dünya" ile sezgisel olarak iletişim kurmasını sağlayan kullanımı kolay ve güçlü bir teknolojidir. Mikrodenetleyici ve Linino OS arasındaki etkileşimi basitleştirmeyi en yaygın protokoller, sosyal ağlar, üçüncü taraf hizmetleri ve uygulamaları ile çeşitli bağlantılara olanak sağlamayı amaçlamaktadır.

Arduino Ciao - bundan böyle basitçe "Ciao" modüler ve kolayca yapılandırılabilecek şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Amacı, sistem kaynakları (dosya sistemi, konsol vb.) İle etkileşime girebilen birkaç Bağlayıcıyı desteklemek ve en yaygın ve kullanışlı protokollerle (MQTT, XMPP, HTTP, SMTP, vb.) Ve uygulamalarla (Jabber) iletişim kurmaktır. , Twitter, Facebook vb.).

Ciao iki ana bölümden oluşmaktadır:

  • Ciao Library: developed in C;
  • Ciao Core: developed in Python;

Bu mimari şu anda aşağıdaki ürünlerde mevcuttur:

Ciao Kütüphanesi

Ciao Kütüphanesi, MCU'nun seri iletişim yoluyla basit ve sezgisel bir şekilde veri göndermesi ve alması için eskizlerin içinde kullanılabilen hafif bir kütüphanedir.

Ciao Core

"Dış dünya" ile iletişim kurmak için Ciao Kütüphanesi, CUU teknolojisi ile etkileşime girer: MPU (mikroişlemci) tarafında Ciao teknolojisinin temel bileşeni. Ciao Core, Linino OS üzerinde çalışır, python ile geliştirilmiştir ve Konektörler adı verilen çeşitli modüller aracılığıyla "dış dünya" ile iletişimi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu tür bağlayıcılar, bir TCP soketi üzerinden gönderilen JSON dizelerini kullanarak Ciao Core ile iletişim kurar.

Ciao Core, bu akıllı ve etkili tasarım sayesinde şunları yapabilir:

  • interact with as many connectors as you can possibly imagine;
  • support connectors written in any programming language available on Linino OS.

Konektörler

Bağlayıcı, bir yandan mikro denetleyiciye veri göndermek / mikrodenetleyiciden veri göndermek / almak için diğer yandan Ciao Core ile iletişim kuran ve diğer yandan belirli protokoller aracılığıyla harici hizmetlere ve / veya uygulamalara bağlanan bağımsız bir modüldür. Konektörler, Ciao'nun dünyaya bağlanma araçlarıdır. RestServer , Shell, MQTT gibi Ana Konektörler Ciao ile önceden yüklenmiştir, diğer konektörler ve Üçüncü taraf konektörler Konektörler Deposunda bulunur ve opkg üzerinden yüklenebilir, daha fazla bilgi için kurulum bölümüne bakın.

Not

Ciao kütüphanesini henüz yüklemediyseniz, güncellemeleri hakkında bildirim almayacaksınız. Her neyse, kütüphane durumunu adını Kütüphane Yöneticisi'nin üst kısmındaki arama alanına yazarak alabilirsiniz.

Örnekler

  • MQTTBluemix: BlueMix IBM sisteminde grafik olarak gösterilecek MQTT parlaklık ve sıcaklık bilgileri yoluyla gönderir


Konektörler

Dahili konektörler

Harici Konektörler

Fonksiyonlar