Arduino IDE Nedir?

Ücretsiz Arduino Kodlama Programıdır.

Arduino IDE (Integrated Development Environment – Tümleşik Geliştirme Ortamı), arduino kitleri için geliştirdiği; komutların yazılmasına, derleme işleminin yapılmasına ve son olarakta derlenen kodları doğrudan (Bilgisayarın USB portuna bağlı olan) Arduino kite yüklenmesine olanak sağlayan yazılım geliştirme platformudur.

Arduino IDE Kurulumu

İndirme Bağlantısı : Arduino Web Sitesi

SOFTWARE - DOWNLOADS bölümünden indirme sayfasına geliyoruz.

Arduino IDE kurulumu 1

Seçenek 1 : " Windows Installer, for Windows XP and up" bölümünden, EXE (Uygulama dosyası) olarak indirebilirsiniz. İndirilen dosya çalıştırılıp Arduino programının kurulması sağlanır. Program kurulurken bir kaç defa belirli sürücüleri yülemek isteyecektir. Arduino programına her zaman güven bölümünü işaretleyip onay vermeniz gerekecektir.

Seçenek 2 : " Windows ZIP file for non admin install" bölümünden, ZIP (sıkıştırılmış dosya) olarak indirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda ZIP veya RAR pragramı yoksa kurmanız gerekecektir. ZIP dosyanızı açtığınızda Arduino.exe programını kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz.

Seçenek 3 : " Windows app Requires Win 8.1 or 10 " bölümünde, Windows programınız, 8.1 veya 10 üzeri ise sizi "Microsoft Store" sayfasına yönlendirecektir. Buradan da yükleyebilirsiniz.

Tavsiyemiz, Windows'unuz 8.1 veya 10 üzeri ise seçenek 3'ü kullanmanız. Değil ise seçenek 1'i kullanabilirsiniz.

Arduino IDE kurulumu 1

"JUST DOWNLOAD" butonuna basarak indirmeyi başlatıyoruz.

Arduino IDE kurulumu 1

"Kurulum başarı ile tamamladı ise, pragramı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Arduino IDE kurulumu 1

bölümüne geçebiliriz.