Led Yakma-Söndürme


Amaç


Arduino kullanarak led yakma-söndürme.

Gerekli Malzemeler


Adet Ürün Adı Açıklama Resim Bağlantı
1 Arduino Uno Farklı bir Arduino kartı kullanılabilir.
1 Breadboard
1 Direnç 100 ohm 220 ohm da kullanılabilir.
1 Led 5mm standart led lamba.
4 Erkek-Erkek Jumper Kablo

Proje Şeması


Açıklama


Bu projemizde Arduino ile basit bir led yakıp söndürme devresi yapacağız. Yukarıdaki devre şemasında gösterildiği şekilde led, direnç ve Arduino Uno’nun bağlantılarını yapalım. Led'in uzun bacağı (+), 2 numaralı dijital pin'e bağlanacaktır. Arduino derleyici kurulumunu (Arduino IDE) yaptığımızı varsayıyoruz. Kurulum yapmadıysanız Arduino IDE kurulumu sayfasından faydalanabilirsiniz.

Daha önceden kurmuş olduğumuz Arduino derleyicimizi açıyoruz, Arduino kartımızı tanıtmadı iseniz, Arduino IDE kart ayarları sayfasından faydalanabilirsiniz. Açılan program sayfasında void setup() ve void loop() gibi kod blokları hazır bir şekilde gelmektedir. "void setup()" ve "void loop()" yazılarının altında " // " ile başlayan ve gri renk olan satırlar açıklama satırlarıdır. Bunları silebilirsiniz. Elektrikli cihazların çalışabilmesi için belirli miktarda düzenli elektrik akımına ihtiyaç duyar, bu nedenle led'imize 2. pin den uzun bacağına elektrik verdiğimizde diğer bacağını GND (ground-toprak) bölümüne bağlayıp elektriğin akmasını sağlıyoruz. Arduino kartı üzerinde bulunan mikrodenetleyiciye komut vermediğimiz sürece 2. pin den elektrik akışı olmayacaktır. Arduino giriş-çıkış pinleri 5V / 40mA akım verir. led'lerimiz bu voltaj ve akımda bozulacağından elektrik miktarını azaltan direnc takmak zorundayız.

Yukarıdaki görselde olduğu gibi bağlantılarımızı yaptığımızda ve kodumuzu yazdığımızda, artık kodu mikrodenetleyiciye yüklemeye hazırız. Kodları aşağıdaki kod sayfasının üstünde bulunan "Kodu Kopyala" bölümüne tıklayarak kopyalayıp Arduino IDE programındaki bütün kodları silip yapıştırabilirsiniz. Kodların açıklama bölümleri gri renkte olan ve satırların sağında bulunan "//" 2 eğik çizgiden sonraki bölümlerdir. Arduino IDE programında sol üst köşede bulunana sağa doğru ok işaretine tıklayarak veya (Ctrl + U) klavye kısa yolu ile kodumuzu gönderebiliriz. Her şey yolunda gitti ise led'imiz 1 saniye aralıklarla yanıp sönecektir.

Kodlar


void setup() {
  pinMode(2, OUTPUT); // 2 numaralı digital pini elektrik verecek şekilde çıkış olarak tanımlıyoruz.
}

void loop() {
  digitalWrite(2, HIGH); // 2 numaralı pin den HIGH komutu ile elektrik çıkışı sağlıyoruz.
  delay(1000); // kodumuzu 1000 milisaniye (1 saniye) bekletiyoruz.
  digitalWrite(2, LOW); // 2 numaralı pin den LOW komutu ile elektrik çıkışını durduruyoruz.
  delay(1000); // kodumuzu 1000 milisaniye (1 saniye) bekletiyoruz.
}

Kodu İndir


LedYakipSondurme.rar