WiFi kalkanı ürün yazılımını yükseltme

WiFi kalkanı, HDG204 (veya HDG104 ) modülü aracılığıyla IEEE 802.11 b / g standardına göre kablosuz bağlantı sağlar. TCP / IP yığını ve WiFi kütüphanesi için API'ler , kalkandaki kısa mikrodenetleyici için AT32UC3 adı verilen AT32UC3A1512 (veya AT32UC3A1256 ) tarafından yönetilir. Arduino'nuz WiFi kütüphanesi aracılığıyla SPI kullanarak kalkanı bağlar.

Hem AT32UC3 hem de HDG204 / HDG104 modüllerinde mini USB konektörüyle yükseltilebilir bellenim bulunur.

Bu eğiticide size nasıl yeni sürüme geçileceği gösterilmektedir:

  • HDG204 / HDG104 WiFi modülü ürün yazılımı, üreticinin cihazları için yeni bir ürün yazılımı ikili dosyası sağlaması durumunda.
  • Arduino'dan edinilen ürün yazılımının yeni bir sürümü olduğunda AT32UC3 . Alternatif olarak, uzman bir C programcısıysanız, kendiniz için bir türev ürün yazılımı yapmak için resmi kaynak kodunu özelleştirebilirsiniz. Kaynak kodu için WiFi kitaplığı deposunu kontrol edin.

Ürün yazılımını yükseltirken, WiFi kalkanı Arduino kartına bağlanmamalıdır.

Cihazlardaki bellenimi yükseltmek iki aşamalı bir işlemdir:

  • HDG204 / HDG104 ürün yazılımı "wifi_dnld.elf" olarak adlandırılır. H&D modülünün statik belleği yoktur, bu nedenle ürün yazılımını AT32UC3 denetleyicisine yüklersiniz , AT32UC3 ürün yazılımını HDG204 modülünün özel flash belleğine aktarır .
  • HDG204 / HDG104 ürün yazılımı yüklendikten sonra, AT32UC3 için WiFi kalkan ürün yazılımını yüklemeye hazırsınız . "WifiHD.elf", denetleyici uygulamasını içeren dosyadır.

Bir DFU Programcısı indirin

32UC3'teki kodu güncellemek için ek yazılıma ihtiyacınız olacak.

Windows : Atmel'in flip programlayıcısını buradan indirin

Mac : Bu sayfadaki talimatları izleyerek MacPorts'u yükleyin. MacPorts kurulduktan sonra, Terminal penceresinde şunu yazın: sudo port install dfu-programmer

MacPorts'u güncellemek için:

sudo port selfupdate

Dfu-programmer ve diğer portları en son sürüme güncellemek için:

sudo port upgrade outdated

Dfu-programer sürüm 0.5.4 veya üstünü kullandığınızdan emin olun

Not: Daha önce hiç sudo kullanmadıysanız, şifrenizi soracaktır. Mac'inize giriş yaptığınız şifreyi kullanın. sudo komutları bilgisayarın yöneticisi olarak çalıştırmanıza izin verir

Linux : bir komut satırı türünden

sudo apt-get install dfu-programme

veya

sudo aptitude install dfu-programmer

dağıtımınıza bağlı olarak.

32UC3A1256 / AT32UC3A1256 için güncellenmiş ürün yazılımını indirin

En son sürüm burada . WiFi kalkanı ürün yazılımını seçin.

Bellenim ayrıca Arduino yazılımı ile / hardware / avr / arduino / firmwares / wifishield klasöründe bulunur. OSX'te, Arduino uygulamasını sağ tıklayın veya komut tuşuna basıp tıklayın ve bu klasörü bulmak için "paket içeriğini göster" i seçin.

Windows yordamı

Windows'ta AVR 32 Sürücülerini kurmanız gerekir. Windows'ta, cihazı DFU modunu (Device Firmware Update) kullanarak programlamak için Atmel tarafından sağlanan Flip yazılımını kullanın. Flip, yükseltme yapmak için kullanacağınız batchisp adlı bir yardımcı program sağlar. Flip'i yükledikten sonra, bir komut istemi (CMD) açın ve Flip kurulum dizininde bulunan şu yola ulaşın, genellikle: cd C:\Program Files (x86)\Atmel\Flip 3.4.5\bin ancak Atmel yazılımı yüklü. Artık bellenimi kalkandan indirebilirsiniz.

Not

Flip ihtiyaçları için 32 bit JRE gerekir. 64 bit JRE çalışmıyor.

Kalkanı programlama moduna getirmek için J3 atlama telini bağlayın, ardından mini USB soketi aracılığıyla bilgisayara takın. Komut istemine şunu yazın:

Hafıza flaş f batchisp.exe -cihaz AT32UC3A1512 -Donanım usb -operation silme blankcheck loadbuffer / Arduino / donanım / avr / Arduino / yazılımlar / wifishield / ikili / wifi_dnld.elf programı 0 sıfırlamak başlamak doğrulamak

veya

Hafıza flaş f batchisp.exe -cihaz AT32UC3A1256 -Donanım usb -operation silme blankcheck loadbuffer / Arduino / donanım / avr / Arduino / yazılımlar / wifishield / ikili / wifi_dnld.elf programı 0 sıfırlamak başlamak doğrulamak

Sahip olduğunuz çipe bağlı olarak.

Dataflash içindeki HDG204 / HDG104 WiFi modülü ürün yazılımını indirmek için.

Hafıza flaş f batchisp.exe -cihaz AT32UC3A1512 -Donanım usb -operation silme blankcheck loadbuffer / Arduino / donanım / avr / Arduino / yazılımlar / wifishield / ikili / wifiHD.elf programı 0 sıfırlamak başlamak doğrulamak

veya

Hafıza flaş f batchisp.exe -cihaz AT32UC3A1256 -Donanım usb -operation silme blankcheck loadbuffer / Arduino / donanım / avr / Arduino / yazılımlar / wifishield / ikili / wifiHD.elf programı 0 sıfırlamak başlamak doğrulamak

Sahip olduğunuz çipe bağlı olarak.

WiFi kalkan ürün yazılımını AT32UC3A1512 / AT32UC3A1256'ya indirmek için .

Yükseltme tamamlandıktan sonra J3 atlama telini çıkarıp ekranı yeniden başlatabilirsiniz. Artık kullanıma hazır. Bellenim yükseltmesinin başarılı olup olmadığını kontrol etmekle ilgili ayrıntılar için bu sayfanın altındaki İsteğe Bağlı bölümüne bakın.

Linux ve Mac prosedürü

Linux ve Mac'te işlemi otomatikleştiren bir senaryo yazdık. Komut dosyası bir komut satırı yardımcı programıdır, bu nedenle kullanmak için sisteminizde bir terminal açmanız gerekir.

Komut dosyasını ~/arduino1.xx/hardware/avr/arduino/firmwares/wifishield/scripts içinde şu yolda bulabilirsiniz: ~/arduino1.xx/hardware/avr/arduino/firmwares/wifishield/scripts

WiFi kalkanı yükseltme komut dosyası, sisteminize daha önce yüklemeniz gereken dfu-programlayıcıdan da yararlanır (sürümün 0.5.4 veya üstü olduğundan emin olun).

Blendajı programlama moduna geçiren J3 konnektörüne bir jumper bağlayın. Ardından USB kablosunu koruyucu USB mini soketine bağlayın.

Bir Terminal penceresi açın ve komut dosyasını kaydettiğinizde yola gidin ve yardım almak için aşağıdaki gibi yazın:

  • Mac: ./ ArduinoWifiShield _upgrade.sh -h

  • Linux: sudo ./ ArduinoWifiShield _upgrade.sh -h

Linux'ta, USB DFU çevre birimlerine doğru şekilde erişmek için komut dosyasını kök olarak çalıştırmanız gerekir.

-a parametresiyle komut dosyasına geçerli Arduino kurulum yolunu iletirsiniz, örneğin: /home/user/Coding

-f parametresi ile hangi bellenimin yükleneceğini seçersiniz:

  • shield sadece kalkan firmware yükseltmek için
  • all iki yazılımı da yükseltmek için

İsteğe bağlı : WiFi kalkanının güncellenip güncellenmediğini test etmek için FTDI soketine bir USB - Seri adaptör bağlayabilir ve başlangıç mesajının güncellenmiş tarihi içeriyorsa seri hata ayıklama terminaline erişebilirsiniz. Seri hata ayıklama seçeneği hakkında daha fazla bilgi edinmek için uygun sayfaya bakın.