Atmega8U2 ve 16U2'yi bir Uno veya Mega2560 üzerinde DFU kullanarak güncelleme

Arduino kartınızdaki ATmega16U2 yongası, bilgisayarın USB bağlantı noktası ile ana işlemcinin seri bağlantı noktası arasında bir köprü görevi görür. Uno ve Mega2560 önceki sürümleri bir Atmega8U2 vardı. DFU (Device Firmware Update) adı verilen özel bir USB protokolü ile güncellenebilen, bellenim adı verilen yazılımı çalıştırır (çipte programlandıktan sonra değiştiremezsiniz).

16u2'nizdeki ürün yazılımını birkaç adımda nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ürün yazılımını güncellemeniz gerekip gerekmediğini kontrol edin

Arduino Uno ve Mega 2560, ATmega16u2 ürün yazılımının güncellenmiş sürümü ile birlikte gönderilmektedir. Bellenimin hangi sürümünün kartınızda olduğunu kontrol etmek için bilgisayarınıza bağlayın ve işletim sisteminizin talimatlarını izleyin:

  • Windows (7'den önce) : kartı Aygıt Yöneticisi'nde bulun (Bağlantı Noktaları altında olmalıdır), sağ tıklayın ve "Özellikler" i seçin; ortaya çıkan iletişim kutusunda, "Sürücü" sekmesindeki "sürücü ayrıntıları" na tıklayın (Windows 7'de "Ayrıntılar"). Özelliklerden birinde, VID, PID ve düzeltme numarası gerekir.

  • Mac OS X : System Profiler uygulamasını çalıştırın (örneğin, Apple menüsünden "Bu Mac Hakkında" yı seçip "Daha Fazla Bilgi ..." düğmesini tıklatarak); USB sayfasına gidin ve Arduino kartı için öğeye tıklayın. Ürün yazılımı sürümü "sürüm" olarak listelenir (örneğin rev. 0001 için 0.01).

Bir DFU Programcısı indirin

Bu kodu güncelleyecek yazılımdır:

Windows : Atmel'in flip programlayıcısını buradan indirin

Mac: Aşağıdaki MacPorts yükleyin bu talimatlara : MacPorts yüklendikten sonra bir Terminal penceresinde yazın sudo port install dfu-programmer

Not: Daha önce hiç sudo kullanmadıysanız, şifrenizi soracaktır. Mac'inize giriş yaptığınız şifreyi kullanın. sudo komutları bilgisayarın yöneticisi olarak çalıştırmanıza izin verir

Linux : bir komut satırı türünden

sudo apt-get install dfu-programmer

veya

sudo aptitude install dfu-programmer

dağıtımınıza bağlı olarak

Güncellenmiş ürün yazılımını indir

En son sürüm burada

Anakartınıza uygun sürümü seçin, arduino-usbserial / Arduino-usbserial-uno.hex veya arduino-usbserial / Arduino-usbserial-mega.hex

Bellenim ayrıca Arduino yazılımı ile / hardware / arduino / firmwares / arduino-usbserial klasöründe bulunur. OSX'te, Arduino uygulamasını sağ tıklayın veya komut tuşuna basıp tıklayın ve bu klasörü bulmak için "paket içeriğini göster" i seçin.

Kartınız Arduino UNO R1 ise

Kartınızın arkasındaki 10k'luk bir direnci (Kahverengi-Siyah-Turuncu) bu resim ile aynı konuma lehimlemeniz gerekir.

Arduino'yu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın

Tıpkı programlarken yaptığınız gibi.

8u2 veya 16u2'yi sıfırlayın

Bunu yapmak için, sıfırlama pimini toprakla kısa bir süre köprü yapın. Pimler bu resimde gösterildiği gibi USB konektörünün yakınında bulunur. Onları bir tel parçasıyla kısaca bağlayın.

8u2 veya 16u2 yongasını sıfırladığınızı doğrulamak için: Arduino programlama ortamında seri bağlantı noktaları listesini kontrol edin. Kartınızın seri bağlantı noktası artık görünmemelidir.

Çipi programlayın

Windows : hex dosyasını panonuza yüklemek için flip kullanın

Mac ve Linux : bir terminal penceresinden, bellenim ile klasöre girmek için dizinleri değiştirin. Ürün yazılımını OSX'teki indirilenler klasörünüze kaydettiyseniz,

cd Downloads/

Oraya şunu yazın:

sudo dfu-programmer atmega16u2 erase

Bu komut tamamlandığında ve tekrar komut istemi aldığınızda şunu yazın:

sudo dfu-programmer atmega16u2 flash Arduino-usbserial-uno.hex

Son olarak, yazın

sudo dfu-programmer atmega16u2 reset

Not

Panonuzda yukarıdaki komut satırlarında atmega16u2 yerine atmega8u2 tipi atmega8u2 varsa.

Kartınızı çıkarın ve tekrar takın

Yönetim kurulunuz hazır ve güncel olmalıdır. Bunu Arduino yazılımının seri port menüsüne bakarak kontrol edebilirsiniz. Bağlantı noktanızın yeniden görünmesi gerekir.

Diğer bellenimi kullanma

8u2 ve 16u2'nin esnekliği diğer bellenime izin verir, böylece kartınız farklı bir USB cihazı (MIDI denetleyicisi, HID vb.) Ek bilgi için aşağıdaki eğiticilere bakın.