PWM

Solma örneği, bir LED'in solması için analog çıkış (PWM) kullanımını gösterir. Arduino yazılımının Dosya-> Sketchbook-> Örnekler-> Analog menüsünde bulunur.

Darbe Genişliği Modülasyonu veya PWM, dijital yollarla analog sonuçlar elde etmek için bir tekniktir. Dijital kontrol, kare dalga oluşturmak için kullanılır, sinyal açık ve kapalı arasında değişir. Bu açma-kapama modeli, sinyalin harcanan süreyi, sinyalin harcadığı süreye göre değiştirerek, tam açık (5 Volt) ve kapalı (0 Volt) arasındaki voltajları simüle edebilir. "Zamanında" süresine darbe genişliği denir. Değişen analog değerleri elde etmek için, o darbe genişliğini değiştirir veya değiştirirsiniz. Bu açma-kapama desenini bir LED ile yeterince hızlı tekrarlarsanız, sonuç, sinyalin LED'in parlaklığını kontrol eden 0 ila 5v arasında sabit bir voltaj olması gibi olur.

Aşağıdaki grafikte, yeşil çizgiler normal bir süreyi temsil etmektedir. Bu süre veya süre, PWM frekansının tersidir. Başka bir deyişle, Arduino'nun PWM frekansı yaklaşık 500Hz'de olduğunda, yeşil çizgiler her biri 2 milisaniyeyi ölçer. AnalogWrite () çağrısı, 0 - 255 ölçeğinde yapılır, böylece analogWrite (255)% 100 görev döngüsü (her zaman açık) ister ve analogWrite (127),% 50 görev döngüsüdür (yarı yarıya) misal.

Bu örneği çalıştırdıktan sonra, arduino'nuzu alın ve ileri geri sallayın. Burada yaptığınız şey aslında zamanı uzayda eşlemek. Gözlerimize göre, hareket her bir LED'i yanıp söner. LED sönüp sönerken, bu küçük çizgiler büyür ve küçülür. Şimdi darbe genişliğini görüyorsunuz.

Administrator tarafından yazıldı.

temeller